29.09.2016, Štvrtok

Európsky deň jazykov

Ak ste sa stretli s cudzincom a nerozumeli ste mu, je najvyšší čas aktívne sa venovať cudzím jazykom. Pripomenuli sme si to 26. septembra – kedy celá Európa oslavuje Európsky deň jazykov.

Tento deň bol vyhlásený Radou Európy. Do podujatí súvisiacich s Európskym dňom jazykov sa zapájajú mnohé jazykové a kultúrne inštitúcie, združenia, univerzity, a najmä školy. Po prvýkrát sa tento deň slávil v roku 2001 – Európskom roku jazykov – a odvtedy si ho pripomíname každoročne.

Je to príležitost zvýšiť povedomie o veľkej rozmanitosti jazykov v Európe a podporiť ľudí všetkých vekových kategórií, aby sa učili jazyky – znalosť viacerých jazykov zvyšuje šance nájsť si zamestnanie.

800 miliónov Európanov zo 47 krajín pracujú na tom, aby sa vedeli spolu dohovoriť. Naši žiaci tiež nezaostávajú. Na prvej vyučovacej hodine sa venovali najrozšírenejšiemu cudziemu jazyku vo svete – angličtine. Žiaci dokázali, že ich tento  - ale aj ostatné jazyky – bavia a dokážu porozumieť cudzojazyčnému textu. Radosť nám robia aj naši bývalí žiaci, ktorí úspešne pokračujú v štúdiu na stredných školách v bilingválnych triedach.