29.11.2016, Utorok

Naše spomienky na Nitru slovom aj obrazom

V skoré piatkové ráno 25. novembra sa 43 žiakov  5.-7. ročníkov spolu so svojimi vyučujúcimi dejepisu Tilňákovou a Petrovskou  stretlo pred základnou školou. Odtiaľ sme sa autobusom dostali do ďalekej Nitry, štvrtého najväčšieho mesta na Slovensku. Ani pochmúrné novembrové počasie nedokázalo zvíťaziť nad prevládajúcou dobrou náladou. Za doprovodu sprievodkyne a odborného výkladu prezreli sme si najprv uličky hradného kopca aj s nárožnou sochou bájneho nitrianskeho kováča Corgoňa. Nemohli sme obísť sochu nitrianskeho kniežaťa Pribinu či súsošie slovanských vierozvestcov Konštantína a Metoda.

Ďalším miestom nášho záujmu bol Nitriansky hrad. Tam sme si spolu so sprievodkyňou pozreli interiér nitrianskej katedrály. Nachádza sa v nej aj niekoľko relikvií, pre naše národné dejiny bola zaujímavá najmä relikvia svätého Cyrila (Konštantína). Veľmi príjemne nás prekvapilo Diecézne múzeum – v jeho hornej časti sa nachádzali artefakty poukazujúce na stredoveké obdobie našich dejín (najmä veľkomoravské a rané uhorské), v dolnej podzemnej časti boli umiestnené vzácne náboženské predmety – biskupské berly, mitry či kalichy.

Popoludní v uliciach tzv. Dolného mesta každý podľa svojej chuti využil čas určený na obed. Urobili sme si  zopár spoločných fotiek a prešli sme k autobusu, ktorý nás bezpečne doviezol späť do Prešova.  Všetko klaplo, ako malo. Národné dejiny nemusia byť vôbec nuda, najmä keď ich prežijete na vlastnej koži.