24.04.2024, Streda

Návšteva Katedrály

Netradičnú hodinu náboženskej výchovy sme mali v pondelok 22.4. v Katedrále sv. Jána Krstiteľa. Žiaci druhého stupňa, ktorí navštevujú gréckokatolícke náboženstvo si tak mohli pozrieť nielen architektúru chrámu, ale doezvedeli sa, prečo je tento chrám orientovaný na západ, nie na východ, prečo sa delí na babinec, loď a svätyňu, čo znamená "pokrovec" pred biskupským stolcom s vyobrazením orla s rozprestretými krídlami nad mestom... Mohli sme vidieť vernú kópiu Turínskeho  plátna, kaplnky blahoslavených hieromučeníkov Petra Pavla Gojdiča a Vasiľa Hopka s ich relikviami. Bolo nám dovolené vstúpiť do svätyne, v ktorej slúžia iba kňazi a cez sakristiu, kde rozvoniavala práve upečená prosfora sme sa presunuli na arcibiskupský úrad. Po krásnych mramorových schodoch sme vystúpili do sály biskupov, kde sme zhliadli portréty všetkých našich gréckokatolíckych biskupov. Videli sme kreslo, na ktorom sedel aj pápež František pri návšteve Prešova v r. 2021. V historickej expozícii sme si obzreli staré liturgické knihy a rúcha, v ktorých slúžili naši prví biskupi i urnu, v ktorej boli uložené pozostatky bl. biskupa P. P. Gojdiča.

Na záver našej prehliadky sme sa krátko pomodlili v kaplnke, v ktorej sa každý deň na obed stretávajú zamestnanci biskupského úradu s vladykom na krátku modlitbu. Určite by bolo ešte čo pozerať, ale už nás čakali redaktori gréckokatolíckeho časopisu SLOVO, ktorí nám v krátkosti predstavili jeho históriu i súčasnosť no i náročnú prácu redaktora pri zháňaní a zostavovaní kvalitných príspevkov do časopisu. Pozreli sme si staré čierno - biele  novinové výtlačky tohto časopisu i jeho dnešnú modernú plnofarebnú verziu. Jeden z nás v súťažnej otázke vyhral aj krásne pexeso. Čas nám veľmi rýchlo zbehol a my sme sa museli vrátiť do školy, no prišli sme obohatení o nové informácie i  zážitky.

Aj touto cestou ďakujeme farárovi o. Danielovi Galajdovi, za sprievodné slovo a čas, ktorý nám venoval a šéfredaktorovi o. Jurajovi Gradošovi za možnosť návštevy redakcie Slova.