29.05.2019, Streda

Literárna exkurzia do Martina

28. mája sme sa so žiakmi šiesteho až ôsmeho ročníka vybrali do Martina. Počas cesty boli žiaci oboznámení s reáliami a zaujímavosťami, ktoré pre nich pripravila sprievodkyňa pani Šimková. Náš program bol bohatý. Prvá zastávka bola v Literárnom múzeu v Martine, kde ...

 

28. mája sme sa so žiakmi šiesteho až ôsmeho ročníka vybrali do Martina. Počas cesty boli žiaci oboznámení s reáliami a zaujímavosťami, ktoré pre nich pripravila sprievodkyňa pani Šimková. Náš program bol bohatý. Prvá zastávka bola v Literárnom múzeu v Martine, kde sa dozvedeli o počiatkoch našej literatúry až po 19. storočie. Nasledovala prehliadka expozície spolu so sprievodným slovom lektorky a doplňujúcimi informáciami od vyučujúcich slovenského jazyka. Tu sa mohli žiaci dozvedieť podnety a súvislosti, ktoré viedli autorov k napísaniu literárnych diel, ktoré sa dnes radia ku klasike, a tak mohli lepšie pochopiť ich význam a obsah.

V ďalšej časti sa žiaci presunuli na Národný cintorín v Martine, kde sú pochované významné osobnosti nielen literárneho, ale aj národného života a je súčasťou Literárneho múzea.

Neobišli sme samozrejme ani skanzen – Múzeum slovenskej dediny, ktorý je najväčší na Slovensku. Ocitli sme sa v dome, kde sa natáčali scény známej rozprávky Perinbaba, v kostole i v gazdovských domoch z rôznych kútov Slovenska.

Samozrejme, že sme sa prešli po centre mesta a minuli „vreckové“.

Na spiatočnej ceste domov sme sa zastavili ešte v Liptovskom Mikuláši v rodnom dome významného slovenského spisovateľa Martina Rázusa. Privítal nás pán Štefan Packa, ktorý nás oboznámil s jeho životom a tvorbou.
Dozvedeli sme sa o ňom veľa zaujímavých vecí. Okrem iného aj to, že jeho tvorba bola zameraná viac na dospelých, jeho sestra Mária Rázusová – Martáková písala skôr pre deti.


Veľa informácií sme získali i o jeho detstve, rodičoch, vzťahoch medzi nimi. Zaujalo nás, ako skromne v tej dobe ľudia žili. Na bežný život im stačilo oveľa menej vecí ako teraz nám. Je to dom, do ktorého sa oplatí vojsť, otvoriť dvere, a nadýchnuť sa atmosféry minulých rokov.
Zostalo v nás veľa pekných spomienok.

Prežili sme síce daždivý, ale krásny deň plný nových poznatkov a zážitkov.

 

Túto literárnu exkurziu pre žiakov zorganizovali pani učiteľky Lukáčová a Petrovská.

 

Viac fotiek nájdete TU.