» Školská knižnica DÚHA

 

Dňa 18. 3. 2014 v popoludňajších hodinách sa uskutočnilo oficiálne otvorenie novej školskej knižnice za prítomnosti vedenia našej školy.

Nová školská knižnica ,,Dúha″ pozýva čitateľov našej školy do svojich vynovených priestorov, ktoré sa nachádzajú na tzv. zrkadlovej chodbe. Knižnica sa teší na vašu návštevu.  Určite prekvapí novým, estetickým  vzhľadom a príjemnou atmosférou.

Milí žiaci, veríme, že stále radi čítate a že si v ,, Dúhe ″ nájdete knihu na spríjemnenie svojich voľných  chvíľ.

                                       

Myšlienky o knihách

 

Bojte sa človeka, ktorý prečítal iba jednu knihu.

Denis Diderot

Ten, kto nemiluje knihu, nemiluje múdrosť. Ten, kto nemiluje múdrosť, stáva sa hlupákom.

Ján Amos Komenský

Dom bez kníh je ako telo bez duše.

Julius Zeyer

Dobrá kniha je kus zlepšeného sveta.

Ende Michael

Knihy sú nemí učitelia.

Gellius Aulus

Čítanie je pre dušu tým, čím je cvičenie pre telo. 

Sir Richard Steele

Dobrá kniha nemá koniec. 

R. D. Cumming

Daždivé dni by sa mali tráviť doma, so šálkou čaju a dobrou knihou. 

Bill Watterson

Na rozdiel od obrazovky počítača, knihu si môžeš zobrať so sebou do postele. 

Daniel J. Boorstein

Knihy sa podobajú na domov, kam sa vraciame aj cez najväčšiu búrku. 

Bernard Bolzano

Človek, ktorý nečíta dobré knihy, nemá žiadnu výhodu oproti človeku, ktorý čítať nevie. 

Mark Twain

Kniha je záhrada, ktorú môžeš nosiť vo vrecku. 

arabské príslovie

Knihy nie sú vyrábané ako nábytok, napriek tomu neexistuje nič, čo by zariadilo dom krajšie. 

Henry Ward Beecher

 

Aktivity knižnice:

 

Končí sa marec – mesiac knihy

V tomto mesiaci sa školská knižnica obohatila o nové, veľmi pekné knižné publikácie, ktoré nám zakúpilo vedenie školy. Knihy potešili hlavne mladších čitateľov, ktorí navštevujú priestory knižnice častejšie ako predtým.

A tak hodina čítania, napr. v druhom ročníku, bola v piatok – 27. marca 2015 obohatená o oboznamovanie sa s knižnými novinkami, ako aj s ich nádhernými ilustráciami.

 

Viac fotiek nájdete TU.

 

Knižnica DÚHA – ,,Moja obľúbená rozprávková postava″

25. marca 2015 sa v priestoroch školskej knižnice stretli naši prváci kvôli vyhodnoteniu výtvarnej súťaže: ,,Moja obľúbená rozprávková postava″.

Do súťaže sa zapojili takmer všetci žiaci prvých tried. Niektorí si svoje rozprávkové bytosti vymysleli v škole, iní tvorili doma. Veselé postavičky sa postupne dostali do našej knižnice a dnes so svojimi ilustrátormi zažili zaujímavé chvíle, ktoré súviseli s odmeňovaním.

Najkrajšie výtvarné práce sú tie, ktoré hýria farebnosťou. A preto tieto boli najzaujímavejšie. Knižnica DÚHA rozdávala diplomy, vecné ceny, ale aj niečo chutné proti smädu.

 

Viac fotiek nájdete TU.

 

Medzinárodný deň školských knižníc

27. októbra 2014 sa v našej škole uskutočnilo podujatie spojené s Medzinárodným dňom školských knižníc. Pozvanie na túto školskú akciu prijala p. spisovateľka Gabriela Futová, ktorá sa venuje detskej literatúre. Jej príbehy sú plné humoru, záhad i napätia. P. spisovateľka vyštudovala odbor žurnalistika na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a prezradila nám, že písanie ju chytilo už ako šesťročné dievčatko.V skutočnosti  sa detskej literatúre venuje od r. 2000. Píše aj rozhlasové  relácie a divadelné hry. Získala ocenenie Zlatá rybka, ktoré udeľujú detskí čitatelia.

P. Futová taktiež napísala texty k novému šlabikáru, ktorý sa spája so  škriatkom menom ,,HUPS″. Táto postavička so svojou priateľkou ,,Písmenkovou vílou″ nás sprevádzala celým podujatím.

Naši žiaci 1. stupňa boli zvedaví a p. spisovateľku zasypali  zaujímavými otázkami, na ktoré im veselým spôsobom odpovedala. Akcia bola spojená s autogramiádou a po krátkej prestávke pokračovala pasovaním prvákov v priestoroch knižnice za ,,čitateľov školskej knižnice″. Starším žiakom  primárneho vzdelávania prichystali zaujímavé aktivity p. učiteľky v  triedach a v informatickej učebni.

 

P. spisovateľke G. Futovej ďakujeme a želáme veľa tvorivých síl a nápadov pri písaní ďalších veselých kníh pre našich školákov.

Viac fotiek nájdete TU.

Beseda na prvom stupni s Toňou Revajovou

Dňa 26.9.2014 sa žiaci tretieho a štvrtého ročníka zapojili do veľmi milej a zaujímavej akcie mesta Prešov ” PREŠOV ČÍTA RÁD 2014″

V dopoludňajších hodinách k nám do školy zavítala z Bratislavy p. spisovateľka TOŇA REVAJOVÁ, ktorá je autorkou mnohých pekných kníh pre deti. Štvrtáci si formou projektov spracovali množstvo informácií získaných z internetu, ale aj prečítaním zábavných kníh od tejto autorky. Počas besedy sa deti snažili rôznymi otázkami zistiť od p. Revajovej to, čo ešte nevedeli napr. akú farbu obľubuje, prečo nebýva v svojom rodisku, jej obľúbené jedlo a mnohé iné. Odmenou pre všetkých zúčastnených žiakov bola záložka do knihy s fotografiou a podpisom pani spisovateľky.

Viac fotiek nájdete TU.

 

Beseda 1.stupeň

Dňa 25.10.2013 sa v dopoludňajších hodinách  v priestoroch našej školy uskutočnila v rámci Medzinárodného dňa školských knižníc beseda s p. spisovateľkou Alžbetou Verešpejovou. Besedy sa zúčastnili žiaci 1. stupňa, ktorí  hneď v úvode privítali p. spisovateľku známou piesňou ,,A od Prešova" v doprovode klavíra, čím našu návštevu milo prekvapili a zároveň ukázali aj svoj hudobný potenciál.

P. Verešpejová sa venuje detskej tvorbe, scenáristike, autorsky spolupracuje so Slovenským rozhlasom, popritom vyučuje na Filozofickej fakulte v Prešove, ale má aj ďalšie zaujímavé aktivity. Naši žiaci boli na ňu dôsledne pripravení ;, už vopred boli oboznámení s jej tvorbou, a po krátkom zoznámení ju zasypali množstvom otázok, na ktoré ochotne odpovedala.

Žiakov najviac zaujímalo, v akom veku začala písať, ako dlho trvá napísanie jednej knihy, kde berie námety pre svoju tvorbu, ktorú knihu má najradšej, atď. V závere sa jej poďakovali spontánnym potleskom, peknou kytičkou a popriali veľa nových nápadov pre ďalšiu tvorbu.

Beseda spestrila vyučovanie slovenského jazyka a literatúry, obohatila čitateľskú gramotnosť detí, poukázala na dôležitosť čítania v každom veku a popustila uzdu fantázie mladších žiakov vo výtvarnom prejave v ďalšej časti dňa.

Viac fotiek nájdete TU.

 

Marec – mesiac knihy

Dňa 15.3.2016 sa v priestoroch  našej školy uskutočnila  beseda s p. spisovateľkou Markou Staviarskou.  Dcéra známeho spisovateľa a scenáristu Víťa Staviarskeho, ktorá vyštudovala VŠMU v Bratislave, zaujímavo priblížila žiakom 1. stupňa svoju knihu ,,Marínka Somarinka″. Porozprávala nám o tom, ako taká knižka vzniká.

Mladá spisovateľka z Prešova má skúsenosti s produkčnou filmovou spoločnosťou Zum Zum production, a tak sa deti pútavým a jednoduchým spôsobom dozvedeli aj o postupe pri natáčaní filmu. Marke Staviarskej ďakujeme a želáme veľa úspechov.

Viac fotiek nájdete TU.

Moja obľúbená rozprávková postava

V mesiaci marec školská knižnica DÚHA vyhlásila  výtvarnú súťaž ,,Moja obľúbená rozprávková postava". Súťaž bola určená pre našich najmladších – žiakov prípravného a prvého ročníka. Mnohí z nich nelenili a pustili sa do práce. 31.3.2016 bolo v knižnici veselo. Odmenení  boli nielen žiaci s najkrajšími a najfarebnejšími rozprávkovými postavami, ale malú pozornosť si zaslúžili všetci, ktorí sa do súťaže zapojili.

V ten deň boli vyhlásení aj najlepší čitatelia knižnice za rok 2015. Stali sa nimi:

Lenka Kubiková z 3.A a Anna Slaninová z 2.A triedy.

Knižnica bola v tomto mesiaci obohatená o nové publikácie, ktoré určite potešia našich žiakov.

Viac fotiek nájdete TU.