14.12.2020, Pondelok

13. december sviatkom sv. Lucie

V kalendári bolo včera 13. december sviatkom sv. Lucie. Tento magický dátum v minulosti sprevádzali rôzne zvyky, tradície ...

V kalendári bolo včera 13. december sviatkom sv. Lucie. Tento magický dátum v minulosti sprevádzali rôzne zvyky, tradície a obyčaje. Je opradený viacerými legendami, ktoré dnes už možno ani nepoznáme. Tieto zvyky a obyčaje môžeme oživiť aj v dnešnej dobe. Najznámejším zvykom na sviatok svätej Lucie je chodenie bosoriek zahalených v bielych plachtách po chalupách, ktorých úlohou bolo vyhnať z domov a dvorov strašidlá, zlých duchov, temné sily, choroby a trápenia. Takto to bolo aj u nás na škole. Lucie poometali detičky, pani učiteľky, ale aj vedenie školy od všetkého zlého. Ba aj triedy vymetali. To bolo kriku a jasotu.

Tak nech Vás všetkých choroba, trápenia a zloba budúci rok obchádzajú, to Vám Lucie odkazujú.

 

Viac fotiek nájdete TU.