22.06.2022, Streda

Divadlo - trochu inak

Vedeli ste, že medzinárodné označenie DIVADLA sú dve masky? Poznáte ich symboliku? Smutná a veselá, biela a ...

Vedeli ste, že medzinárodné označenie DIVADLA sú dve masky? Poznáte ich symboliku? Smutná a veselá, biela a čierna, tragédia a komédia. Označenie dvoch protipólov: pasívny divák, ktorý sedí a sleduje predstavenie a herec, ktorý na javisku hrá dané pasáže a je teda aktívny, alebo divák, ktorý prijíma a herec, ktorý dáva.

Túto, ale aj mnoho iných informácií sme sa dozvedeli pri našej exkurzii 21.6.2022 v Divadle Jonáša Záborského. Dôležitosť zvukárov, osvetľovačov, šepkárky, výtvarníkov, garderobiérok, rekvizitárov, maskérok, inspicientov, javiskových technikov, upratovačiek a ďalších, bez ktorých by divadlo nebolo divadlom.  Pozreli sme si javisko veľkej scény, točňu(javisko na otáčanie kulís), hydraulické stoly javiska a bočné nájazdové vozy(slúžia na výmenu rekvizít a scén), orchestrisko(priestor, kde hrá orchester), portál(rám javiska), oponu(ktorá má mimochodom niekoľko ton), šatne hercov i malú scénu(je umiestnená 8 m.pod zemou), kde práve pripravovali rekvizity na predstavenie Noc bláznov. Naše divadlo je druhým najväčším divadlom na Slovensku a zamestnáva okolo 140 zamestnancov. Najviac odohraných predstavení malo predstavenie Na skle maľované (vyše 400) a najvzdialenejší súbor, ktorý v divadle hosťoval bol z Japonska.

Bol to výnimočný zážitok, vidieť divadelný priestor z druhej strany.