12.11.2023, Nedeľa

Medzinárodný deň školských knižníc

Medzinárodný deň školských knižníc si každoročne ( už 14. rokov) pripomíname posledný októbrový pondelok v mesiaci. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Jadrom osláv Medzinárodného dňa školských knižníc tento rok bolo vytvorenie príležitosti pre každého účastníka, aby mohol prispieť svojou inšpiráciou k originálnemu priebehu podujatia ...

Medzinárodný deň školských knižníc si každoročne ( už 14. rokov) pripomíname posledný októbrový pondelok v mesiaci. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Jadrom osláv Medzinárodného dňa školských knižníc tento rok bolo vytvorenie príležitosti pre každého účastníka, aby mohol prispieť svojou inšpiráciou k originálnemu priebehu podujatia a zároveň v ňom mohol prejaviť svoj osobný talent. My sme tieto oslavy uskutočnili až tento piatok. V priestoroch II. stupňa našej školy si žiaci každého ročníka pripravili prezentáciu rôznych žánrov literatúry. A tak sme si na chodbách mohli postupne vypočuť i pozrieť čo sú to rozprávky, povesti, encyklopédie, romány, ľudová slovesnosť, western, detektívky, legendy, fantasy literatúra, vedecko - fantastická literatúra i literatúra faktu. Kedy a ako vznikli, ako sa delia, kto je najznámejší autor... Mohli sme vidieť marionetové divadielko "O veternej ježibabe," maňuškové divadielko "O Máši a troch zvieratkách," zažiť pátranie po pirátke na úteku, vidieť Sherlocka Holmesa, či detektíva Poirota v akcii, vypočuť si ukážky rozhlasovej hry " Pán prsteňov" od J.R.R.Tolkiena, stretnúť Červenú čiapočku, hádať hádanky, či piesne, ktoré nám zahrali na husliach i klavíri žiačky 5.B triedy, rozlúštiť pranostiky, obdivovať ikonu sv. Klimenta, či počuť povesť o vzniku prešovského erbu. Niektorí šťastlivci mali dokonca  možnosť vyhrať pobyt v "kanade," či let balónmi nad Viedňou.  
 
Bol to krásny čas a touto cestou chcem poďakovať všetkým prezentujúcim žiakom, ktorí sa naplno zhostili svojich úloh pri prezentácii jednotlivých žánrov a odviedli úžasnú, aj keď veľmi vyčerpávajúcu prácu.  
 
Ďakujem PJ